Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Subsydiarność i partycypacja obywatelska w kulturze.
17 listopada 2015, Instytut Kultury Miejskiej, godz. 18.00 – 21.00
Zagajenie: Sylwia Betlej, Wojciech Demko, Lidka Makowska, Joanna Scheuring-Wielgus, Renata Wierzchołowska
Uczestnicy: przedstawiciele ngosów, organizacji społecznych oraz instytucji kultury, aktywiści, urzędnicy, politycy, media
Moderator: Piotr Wyszomirski
Wybrane zagadnienia debaty:
Obywatele w procesie komunikacji po przez kulturę: konsumenci, partnerzy, organizatorzy, strażnicy? (m.in. ciała eksperckie – np. rady programowe i konsultacyjne, interwencje obywatelskie,)
Subsydiarność w teorii i praktyce
Budżet obywatelski w kulturze
Transparentność procesów zarządczych w kulturze
Goście
Sylwia Betlej
Lidia Makowska, 44 (l.), z zawodu germanistka i menadżerka kultury, z pasji – aktywistka miejska. Ekspertka ds. polityk kulturalnych i demokracji miejskiej. Doświadczenia zawodowe w zakresie polityki międzynarodowych projektów kulturalnych zdobyła w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w Stowarzyszeniu Kultura Miejska, koordynowała Sekretariat Ministerstw Kultury ARS BALTICA, była członkinią Zarządu Culture Action Europe w Brukseli. Obecnie eksperymentuje na polu animacji społeczności lokalnej w mikroskali dzielnicy Gdańska – Wrzeszcza. Radna Dzielnicy Wrzeszcz Górny.
Radna Miasta Torunia w kadencji 2014-2018, przewodnicząca klubu „Czas Mieszkańców”, liderka ruchu miejskiego „Czas Mieszkańców” i jego kandydatka na Prezydenta Torunia w wyborach samorządowych w 2014r. (zajęła drugie miejsce, uzyskując 17,5% głosów, Czas Mieszkańców wprowadził do Rady Miasta 4 Radnych i jest aktualnie jedyną konstruktywną opozycją w mieście).
Managerka Kultury (ukończyła Polską Akademię Nauk w Warszawie), socjolożka (ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), absolwentka Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie, specjalistka ds. PR i marketingu (posiada 12-letnią praktykę w międzynarodowej korporacji).
Prezeska Fundacji Win-Win działającej na rzecz kultury i edukacji. Współzałożycielka pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim Stowarzyszenia „Wyborcy” działającego na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz współzałożycielka i wieloletnia wiceprezes Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Babska” działającego na rzecz kobiet. Współzałożycielka Porozumienia Ruchów Miejskich – ogólnopolskiej organizacji na rzecz miasta i społeczeństwa obywatelskiego, które w wyborach samorządowych w 2014 wprowadziły do Rad Miast i Gmin swoich przedstawicieli w całej Polsce. Współpracuje z wieloma organizacjami kulturalnymi oraz samodzielnymi artystami jako ich manager. Od wielu lat koordynuje projekty kulturalne i edukacyjne zarówno polskie jak i międzynarodowe. Zrealizowała projekty w większości europejskich krajów ale również w Rosji, Turcji, Japonii, Chinach czy w Indiach. Jest także trenerem z zakresu PR, marketingu i zarządzania w kulturze.
25 października startowała w wyborach parlamentarnych z ramienia partii nowoczesna.pl, dostała się do sejmu z okręgu nr 5
W Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pracuje od 1999 roku. Obecnie – Główny specjalista, Kierownik referatu kultury Departamentu Kultury
W Departamencie odpowiada między innymi za współpracę z instytucjami kultury Województwa Pomorskiego, w tym w szczególności prowadzonymi i współprowadzonymi przez Samorząd Województwa Pomorskiego, współtworzenie i realizowanie programów regionalnych i sektorowych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, współpracę z instytucjami kultury Województwa Pomorskiego oraz innymi podmiotami w zakresie planowania i realizacji projektów dofinansowanych z programów UE oraz MKiDN oraz współpracę ze związkami i stowarzyszeniami twórczymi jak i organizacjami prowadzącymi działalność kulturalną. Ponadto odpowiada za opracowywanie i nadzór nad realizacją Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami. Od roku 2012 jest przedstawicielem Marszałka Województwa Pomorskiego w Pomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.