Off, czyli kultura poza instytucjami

 

Termin: 10.04.2017, godz. 10.30

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Prowadzący: Piotr Wyszomirski

 

Po co Nam i po co Wam off?

 

Off rozumiemy dwojako. Perspektywa szeroka, to po prostu całość zagadnienia, które mieści się w polu kultury pozainstytucjonalnej, czyli takiej, która działa bez pomocy publicznej lub tylko częściowo uzyskuje wsparcie, gdy wygra konkurs grantowy. Czy możemy wyjść z zaklętego kręgu grantozy i projektozy? Czy nadszedł wreszcie czas na powszechne wprowadzenie czytelnych standardów i dobrych praktyk? Dlaczego w wielu gminach kultura pozainstytucjonalna jest marginesem na poziomie błędu statystycznego? Wychowujemy uczestnika czy wyborcę kultury?

Off w znaczeniu węższym to postawa twórcza. Off i nurt główny powinny być jak yin i yang. Dwie siły, które w nieustannym dialogu, czasami walce, uzupełniają się i wzbogacają. Podobno off zdycha – czy to prawda? Co dziś w praktyce oznacza off? Kto obecnie na Pomorzu tworzy kulturę niepokorną, odważną, awangardową? W jakich warunkach funkcjonuje off i czy trzeba mu pomóc?

Stosunek do kultury to jeden z najważniejszych czynników wyznaczających poziom cywilizacyjny społeczności. A jak jest ze stosunkiem do offu? Czy ma być żebrakiem czy godnym uczestnikiem dyskursu publicznego?

Dla Nas off jest jak kisłowod, a dla Was?

(Moje) kłopoty z offem: Off co? 

Formuła spotkania zakłada, że każdy z uczestników będzie mógł zabrać głos w dyskusji oraz odnieść się w wystąpieniu przygotowanym lub improwizowanym do tematów zaproponowanych przez prowadzącego.

Partner