Solą każdego wydarzenia typu konferencja lub kongres są paneliści. Cieszymy się, że tak wiele ważnych dla naszej kultury osób przyjęło zaproszenie do udziału w II Kongresie. Oto prezentacja panelistów Panelu I pt. Kultura na nowe czasy / Kultura po 15 października, 10:40-12:40, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Prowadząca: Aleksandra Szymańska, Dyrektorka Centrum Wsparcia Przemysłów Kreatywnych.
Program finału II Kongresu Kultury Pomorskiej Gdańsk / Wejherowo
Prowadząca: Aleksandra Szymańska – Dyrektorka Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Paneliści: Joanna Cichocka-Gula – dyrektorka sopockiej instytucji kultury Goyki 3 Art Inkubatora, Dr Joanna Orlik – menadżerka, animatorka, miłośniczka rozwiązań systemowych; od października 2024 zastępczyni dyrektora Narodowego Centrum Kultury, Jan Czapliński – dramaturg, Daniel Arbaczewski – aktor, reżyser, animator – Centrum MICET w Krakowie, prof. dr hab. Przemysław Czapliński – Uniwersytet Adama Mickiewicza, Piotr Wyrzykowski – artysta multimedialny.
Aleksandra Szymańska

Animatorka i managerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej. Związana wcześniej z polskim rynkiem fonograficznym i mediami, zaangażowana w niezależne projekty kulturalne. Współautorka programu Wolność Kultury. Kultura Wolności dla Gdańska, koordynatorka polityki kulturalnej dla Gdańska w ramach strategii Gdańsk 2030+. Dyrektorka, autorka koncepcji i strategii rozwoju Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (2011-2024). Inicjatorka m.in. festiwali Narracje, Gdańskie Spotkania Literackie Odnalezione w tłumaczeniu, Festiwalu Schopenhauera, programu badawczo-wydawniczego Obserwatorium Kultury. Od marca 2024 kierowniczka działu Literackiego i Marketingu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Od lipca 2024 Dyrektorka Centrum Wsparcia Przemysłów Kreatywnych.
Joanna Cichocka-Gula

Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Po studiach pracowała w Studio Filmowym im. Karola Irzykowskiego. W latach 1988-2010 była dziennikarką TVP Gdańsk. Reżyserowała filmy dokumentalne o sztuce, była redaktorem odpowiedzialnym za produkcję spektakli Teatru TV. Pełniła funkcję szefa Redakcji Kulturalnej i Teatru Tv. Odbyła staże w telewizji Arte oraz innych francuskojęzycznych stacjach telewizyjnych oraz telewizji BBC. Od 2010 do 2019 roku pełniła funkcję v-ce Prezydentki Sopotu odpowiedzialnej za kulturę, edukację i pomoc społeczną. Od listopada 2019 roku jest dyrektorką sopockiej instytucji kultury Goyki 3 Art Inkubatora.
Dr Joanna Orlik

Menadżerka, animatorka, miłośniczka rozwiązań systemowych. Od października 2024 zastępczyni dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Wcześniej przez 25 lat związana z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie – regionalną instytucją kultury zajmującą się rozwojem sektora kultury w województwie małopolskim – od 2007 r. w roli dyrektorki. Stworzyła i przez 5 lat prowadziła interdyscyplinarny kwartalnik „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, poświęcony rozumieniu otaczającego nas świata. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat znaczenia polskiej kultury dla relacji polsko-rosyjskich w latach 60. XX w. Autorka i koordynatorka Laboratorium Edukacji Kulturalnej dla Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, 2-letniego programu rozwoju dla pracowników warszawskich domów kultury. Była prezeska Forum Kraków, stowarzyszenia osób działających na rzecz rozwoju animacji kultury w Polsce. Prywatnie przekonana, że dużo da się zrobić.
Daniel Arbaczewski

Aktor, reżyser, pedagog teatralny. Jest absolwentem wydziału lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Przez wiele lat był aktorem Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Reżyseruje, prowadzi projekty i sesje warsztatowe w teatrach i ośrodkach kultury w Polsce i za granicą. Współpracuje z teatrami z Belgii, Grecji, Norwegii, Meksyku, Indonezji i Egiptu. Na zaproszenie Ministerstwa Kultury Kuwejtu i Egiptu prowadził autorskie programy warsztatowe podczas międzynarodowych festiwali w Kuwejcie i Kairze. Obecnie pracuje w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, gdzie odpowiada za tworzenie programów edukacyjnych i kreatywnych.
Prof. dr hab. Przemysław Czapliński

Historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki; współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM, Poznań), dyrektor Centrum Humanistyki Otwartej przy UAM, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk. Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich krytyków literackich, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat Nagrody im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki.
Jan Czapliński

Dramaturg, dramatopisarz, tłumacz. W teatrze współpracował m.in. z Katarzyną Minkowską („Burza. Regulamin wyspy”), Piotrem Pacześniakiem („Podwójny z frytkami”), Maciejem Podstawnym („Wyspa Jadłonomia”), Anetą Groszyńską („Zapolska Superstar”, „Sienkiewicz Superstar”, „Głód”), Eweliną Marciniak („Księgi Jakubowe”, „Stańczyk”, „Die Bartolomäusnacht”), Radosławem Rychcikiem („Łysek z pokładu Idy”, „Dwunastu gniewnych ludzi”), Piotrem Ratajczakiem („Bohater roku”, „Szewcy”). Stypendysta m.st. Warszawy, laureat nagród za działalność artystyczną, m.in. nagrody za najlepszy tekst w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, medalu Bieniasza, medalu Młodej Sztuki. W latach 2022-2024 dramaturg Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka.
Dr Piotr Wyrzykowski

Wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta multimedialny, performer, scenograf, vj. Autor aplikacji mobilnych, instalacji interaktywnych, działań w przestrzenni publicznej, reżyser performansów multimedialnych i filmów wideo. Rozwija teorię transformizmu w sztuce. Eksperymentuje z językiem sztuki, eksploruje kreatywny potencjał współczesnych mediów komunikacyjnych. Dyplom w Pracowni Intermedialnej „Pi” prof. Witosława Czerwonki, ASP Gdańsk Debiutował jako performer w 1990, (Galeria Wyspa) współtworząc duet Ziemia Mindel – Wurm. (z M. Rogulski). Od lat 90. aktywnie uczestniczy w współtworzeniu gdańskiego środowiska artystycznego, angażując się w inicjatywy twórcze i działania społecznościowe.