Termin: 2.10.2024
Miejsca:
– Teatr Atelier (spektakle)
– Mamuszki 14 (panel)
Wstęp wolny, obowiązują zgłoszenia:
– mailowe (spektakl dla dzieci: pomyslodalnia@gmail.com; spektakl dla dorosłych: artformacja22@wp.pl; panel: kongres@pomorzekultury.pl)
– tel. 608-661-616
Osoby ze szczególnymi potrzebami dotyczącymi udziału w wydarzeniu, proszone są o zgłoszenie tego faktu mailowo: pomyslodalnia@gmail.com lub telefonicznie: 608-661-616.
Wydarzenie organizowane w ramach przedfinałowych spotkań do II Kongresu Kultury Pomorskiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Magdalena Czarzyńska-Jachim Prezydent Sopotu.
Organizatorzy: Fundacja Pomysłodalnia, Fundacja ArtFormacja22/Teatr Generacja
Partnerzy: Teatr Atelier, Mamuszki 14
Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Sopot i Województwo Pomorskie.
PROGRAM:
godz. 10.00 – 11.30, miejsce: Teatr Atelier
„Będzie dobrze” – spektakl muzyczny dla dzieci od 6 lat. Wzorem scenariuszowej głównej bohaterki jest realna dziewczynka z Krzywego Rogu, która wraz ze swoją mamą były zmuszone do drastycznej zmiany w ich życiu. Dziewczynka, pokonując etapy poznawania realnych okoliczności nowego świata, ucieknie we własny – świat snu, fantazji, który jest bezpieczny i zdaje się być sterowalny. Zbuduje w nim relacje oparte na zaufaniu i otwartości, nada im wymiar magiczny, jednocześnie różnie sobie radząc w świecie realnym.
Czas trwania: 50 min.
Po spektaklu rozmowa z publicznością.
Wstęp wolny dla sopockich szkół podstawowych.
godz. 12.00-15.20, miejsce: Mamuszki 14 – Sala Kryształowa
12.00 – 12.15 – Przywitanie uczestników Magdalena Czarzyńska-Jachim, organizatorzy;
12.15 – 12.35 – Agnieszka Zabłocka – EU-Belong: prezentacja projektu planu strategicznego dot. integracji migrantów w województwie pomorskim, w ramach projektu EU-BELONG: Międzykulturowe podejście do integracji migrantów w regionach Europy;
12.35 – 12.55 – Iwona Zając – Otwarta Sieć Ludzi Kultury Reagujemy: misja, działania, cele;
12.55 – 13.15 – Anna Dukowska, Natalia Tyschenko – Sztuka małych kroków. Od zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych na imigracji/w uchodźtwie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Rola i doświadczenia Sopockiego Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców.
13.15 – 13.35 – Joanna Śnieżko-Misterek, Żenia Dawidenko, Iryna Kupchanka, Lizaveta Milintsevich – Praktyczny sposób na spektakl z migrantami i o migracji;
13.35 – 14.00 – Magda „Bąbel” Adamowska / Ewa Puszkiewicz – NGO-sy ocena działań
Przerwa kawowa
14.30 – 15.30 – Podsumowanie: katalog dobrych praktyk.
godz. 16.00 – 18.30, miejsce: Teatr Atelier
Spektakl „#odwagąwyszywane”. Uciekinierki zza wschodniej granicy zagrają dla Polaków, którzy otworzyli przed nimi swoje domy i serca. Spektakl o ludzkiej solidarności. Spektakl o kobietach, które zmieniały bieg historii Ukrainy, wyzwalały się ze schematów, szły pod prąd. O buntowniczkach, które walczyły o swoje marzenia. W nietuzinkowe pieśniarki, ginekolożki, malarki, pisarki, aktorki i władczynie, a także współczesne Ukrainki wcielają się kobiety, które uciekły przed wojną i zamieszkały w Sopocie. Na scenie wspierają je zaprzyjaźnione sopocianki.
Czas trwania: 1 godzina 20 min.
Spektakl dla widzów dorosłych. Wstęp wolny.
Po spektaklu rozmowa z aktorkami i twórcami spektaklu (prowadzenie Magdalena Olszewska)
***********
Agnieszka Zabłocka – Dyrektorka Kancelarii Marszałka Województwa, radczyni prawna, pedagog społeczna, prezeska Forum Integracji Samorządowej, społeczniczka i aktywistka, działaczka w obszarze polityki równościowej i migracyjnej, wiceprzewodnicząca Pomorskiej Rady ds. Regionalnej Polityki Migracyjnej oraz członkini Pomorskiej Rady ds. Kobiet.
Iwona Zając – malarka, autorka murali w przestrzeni miejskiej, projektów multimedialnych i graficznych. Mieszka i pracuje w Gdańsku i Londynie. W 1999 r. ukończyła Wydział malarstwa ASP w Gdańsku. Obroniła dyplom w pracowni Mieczysława Olszewskiego (malarstwo) i Cezarego Paszkowskiego (grafika). W latach 2002–2007 była rezydentką Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie posiadała swoją pracownię.
Współpracuje z gdańskimi instytucjami kulturalnymi (Festiwal Szekspirowski, Festiwal Malarstwa Ściennego) i społecznymi jako autorka edukacyjnych projektów artystycznych i warsztatów dla młodzieży.
Nataliia Tyshchenko – mgr psychologii, konsultant rodzinny w nurcie psychoterapii pozytywnej i transkulturowej. Posiada 20-letnią praktykę w pracy psychologa oraz 11-letnie doświadczenie w pracy akademickiej na Uniwersytecie w Połtawie. Obecnie zawodowo jest związana z Sopockim Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, Stowarzyszeniem OVUM w Gdyni. Pełni rolę asystentki międzykulturowej w sopockim systemie oświaty (Centrum Kształcenia Ustawicznego). Jest osobą z doświadczeniem migracyjnym, co pomaga jej wspierać klientów/klientki w drodze do poszukiwania poczucia pełni satysfakcji życiowej w nowym kraju.
Anna Dukowska – doradczyni zawodowa związana z Sopockim Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców od początku jego powstania. Od 2012 zajmuje się wspieraniem w budowaniu karier cudzoziemki_ców. W doradztwie zawodowym bliskie jest jej podejście Life Design, które zakłada elastyczne dostosowywanie się do zmieniającego się życia i rynku pracy. Wspiera klientów_ki w uważnej refleksji nad sobą i w dążeniu do osiągania poczucia tożsamości zawodowej. Od ponad 18 lat zajmuje się zarządzaniem projektami społecznymi, tworzeniem strategii i modeli rozwiązań usług społecznych w obszarze: doradztwa kariery, rynku pracy, integracji międzykulturowej, przedsiębiorczości, aktywizacji społeczności lokalnych, edukacji. Współpracuje z instytucjami kultury, sektorem samorządowym, NGO i biznesem.
Joanna Śnieżko-Misterek – ukończyła socjologię ze specjalizacją antropologia kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka studiów European Diploma in Culture Projects Management organizowanych przez Marcel Hicter Fundation z Brukseli z projektem „Szekspir wykracza poza centrum”, założycielka kina studenckiego przy UMK w Toruniu, autorka projektów „Dolne Miasto Górą” i „Fabryka Talentów na Dolnym Mieście” oraz „Wszechświat Księcia H”. Od 2000 r. Koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego, a także innych projektów kulturalnych Fundacji Theatrum Gedanense i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, realizatorka licznych projektów w zakresie współpracy międzynarodowej finansowanych ze źródeł unijnych, jak i krajowych, prezeska zarządu Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.
Żenia Dawidenka – reżyserka teatralna, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku reżyseria teatralna. Na Białorusi współpracowała z państwowymi i niezależnymi przestrzeniami teatralnymi. Pracowała w Republikańskim Teatrze Dramaturgii Białoruskiej (RTBD), gdzie zrealizowała około 30 czytań i szkiców spektakli, oraz wyreżyserowała 5 przedstawień w różnych miejscach, takich jak: Bobrujsk, RTBD, OK16, Drugie Piętro, Centrum Sztuki Współczesnej oraz nawe bary. W Polsce wyreżyserowała spektakl „10 godzin w linii prostej do domu” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Stworzyła również muzyczny spektakl „Backbone” na podstawie sztuki współczesnej białoruskiej dramatopisarki, który jest dostępny na Spotify. Zrealizowała dwa muzyczno-wizualne performanse na podstawie dzienników Anastazji Rydlewskiej.
Iryna Kupchanka – aktorka teatralna i filmowa. Do 2020 roku pracowała w teatrze państwowym (Grodno, Białoruś). W 2019 roku założyła projekt „Teatr bez nazwy”, którego spektakle były pokazywane w Grodnie i Mińsku. W 2021 roku spektakle zaczęto zakazywać z powodów politycznych, została poddana represjom i przeniosła się do Gdańska. Tutaj, w ramach „Teatru bez nazwy”, tworzyła i brała udział w spektaklach dla dzieci, których pokazy odbywały się między innymi w Teatrze Atelier; w czytaniu aktorskim sztuki polskiego dramaturga S. Mrożka „Dom na granicy”. Zagrała także monodram. Wzięła udział w programie stypendialnym Rezydencji Artystycznej w Instytucie Teatralnym w Warszawie im. Zbigniewa Raszewskiego, dzięki któremu powstał spektakl „10 GODZIN W LINII PTOSTEJ DO DOMU”. Jego pokazy odbywają się w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, a także bierze udział w festiwalach.
Lizaveta Milintsevich – w 2017 roku ukończyłam Grodzieński Kolegium Sztuki przy Teatrze Dramatycznym, w tym samym roku rozpoczęłam pracę w teatrze, gdzie pracowałam przez 3 lata. Równocześnie w Białorusi pracowałam jako pedagog sztuki aktorskiej i wymowy scenicznej z dziećmi. Jednocześnie studiowałam w Państwowej Akademii Sztuki w Mińsku. W 2020 roku przeprowadziłam się do Polski i biorę udział w projektach teatralnych, takich jak: spektakl „10 godzin w linii prostej do domu” (premiera miała miejsce w Teatrze Szekspirowskim), teatralne czytanie sztuki S. Mrożka „Dom na granicy”. Reżyseruję i gram w spektaklach dla dzieci. W 2023 roku brałam udział w projekcie przy granicy z Ukrainą, który nosił tytuł „MOSTY czyli w poszukiwaniu tożsamości Pogranicza”. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Banina.
Magda „Bąbel” Adamowska – scenografka, reżyserka spektakli teatralnych, reżyserka koncertów, scenarzystka, producentka spektakli dramatycznych, musicali, wieloletnia animatorka kultury, uczestniczka grupy EU Belong. Założycielka Teatru Generacja i Fundacji ArtFormacja22. Współzałożycielka Sopockiego Teatru Muzycznego, współorganizatorka festiwalu Kultur „MARAFEST SOPOT FESTIVAL”, grupy artystycznej kobiet z Ukrainy KKPS Klub Kobiet Przyjaciółki Sopotu przy Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie; współpomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych ICTF SOPOT oraz projektu „Mali Uchodźcy Jadą na Wakacje”; organizatorka i uczestniczka sopockich konwojów humanitarnych do UA; autorka wielu scenografii teatralnych, wieloletnia projektantka wnętrz, ma na swoim koncie scenografie do sesji fotograficznych, stylizacje, projekty kostiumów teatralnych, dziennikarka trójmiejskich gazet, recenzentka i krytyczka trójmiejskich spektakli, koncertów i przedstawień muzycznych.
Ewa Puszkiewicz – Pełnomocniczka ds. Miasta Praw Człowieka Urząd Miasta Sopotu.
Magdalena Olszewska – red. nacz. Pomorza Kultury, prezeska Fundacji Pomysłodalnia – organizatora II Kongresu Kultury Pomorskiej.
Otwarta Sieć Ludzi Kultury Reagujemy – zarówno tych pracujących w publicznych instytucjach w miastach wojewódzkich, ośrodkach kultury w mniejszych miejscowościach, jak i tych zaangażowanych w działania organizacji pozarządowych i niesformalizowanych kolektywów. Wspólnie chcemy budować przestrzeń wymiany idei i doświadczeń w temacie pracy w sektorze kultury z perspektywy społeczeństwa międzykulturowego. W kontekście kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, agresji Rosji na Ukrainę czy zwiększającej się różnorodności etnicznej w Polsce, czujemy potrzebę nowego namysłu nad misją, programem, sposobami organizacji pracy i relacjami z odbiorcami i odbiorczyniami wydarzeń kulturalnych. Misją otwartej sieci ludzi kultury Reagujemy! jest działanie na rzecz międzykulturowego i przyjaznego społeczeństwa poprzez łączenie zasobów, wypracowywanie i dzielenie się dobrymi praktykami w kulturze oraz poszerzanie przestrzeni do spotkania i dialogu.
*****************
II Kongres Kultury Pomorskiej jest dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030”, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Urzędu Miasta w Wejherowie. Wydarzenie „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta” dofinansowano ze środków Gminy Miasta Rumi.
Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
II Kongres Kultury Pomorskiej objęli honorowym patronatem: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszka Buczyńska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku prof. Zbigniew Osadowski.
Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Zakład Kulturalny, Gdański Archipelag Kultury, Goyki 3 Art Inkubator, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Filharmonia Kaszubska (Wejherowskie Centrum Kultury), Pracodawcy Pomorza, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Cepelin Books, Stacja Kultury – Biblioteka Rumia, Teatr Muzyczny w Gdyni, PSONI O. Gdynia/Teatr Biuro Rzeczy Osobistych, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich Skansen, Centrum Dolna Brama, Fundacja ArtFormacja22, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Diety od Brokuła, Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi w Gdyni, Kopoczyński. Adwokaci i radcowie prawni.
Dodatkowe informacje: kongres.pomorzekultury.pl
Partnerzy medialni: gdansk.pl, e-teatr, Pomorze Kultury, Gazeta Świętojańska, Zawsze Pomorze, Radio Gdańsk, dziendobryPomorze.pl