Paneliści Finał II Kongresu Kultury Panel IV: Obracht-Prondzyński / Paprot-Wielopolska / Wera-Malatyńska / Wierzchołowska / Korda

Solą każdego wydarzenia typu konferencja lub kongres są paneliści. Cieszymy się, że tak wiele ważnych dla naszej kultury osób przyjęło zaproszenie do udziału w II Kongresie. Oto prezentacja panelistów Panelu IV pt. Wokół dziedzictwa i tradycji Pomorza: wyzwania – potencjał – praktyki, 14:55-16:55, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie. Prowadzący: Prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński

Pracuje w Instytucie Socjologii UG (kierownik Zakładu Antropologii Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą), jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Autor i współautor ponad 30 książek, redaktor ponad 20, kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Prezes Instytutu Kaszubskiego, przewodniczący Komitetu Socjologii PAN (2020-2024), członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności (kierownik Stacji PAU w Gdańsku), członek Rady Doskonałości Naukowej (2024-2027), Laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im Jana Heweliusza za rok 2017 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych oraz Nagrody Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza (2023). Jest przewodniczącym Pomorskiej Rady Kultury, członkiem Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Rady Muzeum Krakowa oraz Rady Muzeum II Wojny Światowej. Przewodniczy radom Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie i Muzeum Gdańska a także Radzie Programowej Narodowego Centrum Kultury i Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Na II Kongres Kultury Pomorskiej zaprasza prof. Cezary Obracht-Prondzyński

Dr Aleksandra Paprot-Wielopolska

Doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Adiunktka w Zakładzie Etnologii Polski i Antropologii Historii (Instytut Antropologii) Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2013-2019 była wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej, Instytutu Kaszubskiego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w tym prezeską Oddziału w Gdańsku na kadencję w latach 2024-2028), sekretarzynią Sekcji Stroju Ludowego oraz członkinią Sekcji Ukrainoznawczej). Jest także sekretarzynią redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych i członkinią redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami polityki pamięci i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych, regionalizmem, aktywnością społeczności lokalnych i historią mówioną (oral history). Prowadziła badania etnograficzne na Żuławach, Powiślu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Wielkopolsce, w Małopolsce oraz na wyspie Olchon w Buriacji (Rosja). Obecnie jest zaangażowana w projekty badawcze dotyczące niematerialnego dziedzictwa Gdańska i pokłonu feretronów na Kaszubach. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości pt. „Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi” (2012) a także „Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński” (tom 3, 2015) i książki „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku” (2018), współautorka publikacji „Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności” (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

Grażyna Wera-Malatyńska

Animatorka inicjatyw lokalnych, współtwórczyni lokalnych strategii rozwoju zrównoważonego obszaru obejmującego teren powiatu chojnickiego, kościerskiego i części bytowskiego. Współtwórczyni partnerstw lokalnych – Lokalnej Grupy Działania „Sandry Brdy” oraz Wdzydzko Charzykowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej „Morenka”. Wydawczyni sześciu książek oraz organizatorka kilku konferencji związanych z historią Kosznajderii – krainy i ludzi żyjących między Tucholą i Chojnicami od XV wieku. Drugim istotnym obszarem jej zainteresowań jest promocja obszaru poprzez wyjątkowe walory przyrodnicze i doprowadzenie do utworzenia Rezerwatu Biosfery UNESCO ”Bory Tucholskie”. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy.

Renata Wierzchołowska

W Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pracuje od 1999 r. Obecnie – Główna specjalistka, Kierowniczka referatu kultury Departamentu Kultury. W Departamencie odpowiada między innymi za współpracę z instytucjami kultury Województwa Pomorskiego, w tym w szczególności prowadzonymi i współprowadzonymi przez Samorząd Województwa Pomorskiego, współtworzenie i realizowanie programów regionalnych i sektorowych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, współpracę z instytucjami kultury Województwa Pomorskiego oraz innymi podmiotami w zakresie planowania i realizacji projektów dofinansowanych z programów UE oraz MKiDN oraz współpracę ze związkami i stowarzyszeniami twórczymi jak i podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną. Ponadto odpowiada za opracowywanie i nadzór nad realizacją Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami. Zasiadała w Pomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego oraz w Komisji ds. kultury i dziedzictwa narodowego Związku Województw RP jako przedstawiciel Samorządu Województwa.

Dr Krzysztof Korda

© Fundacja OKO-LICE KULTURY

Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii XIX i XX wieku, ruchu solidarnościowym oraz biografistyce pomorskiej. W latach 2008–2015 pracował w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie brał udział w tworzeniu wystawy stałej ECS. Od 2015 roku pełni funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie. Jest inicjatorem licznych przedsięwzięć kulturalnych. Krzysztof Korda jest zaangażowany w działalność społeczną i kulturalną. Jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego. Aktywnie działa na rzecz regionu jako radny od 18 lat, obecnie pełniąc funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego. Najważniejszym dokonaniem zawodowym jest rewitalizacja zabytkowego budynku biblioteki głównej przy ulicy J. Dąbrowskiego – otwartego w roku 2023 po modernizacji, który po modernizacji pełni nowoczesne funkcje biblioteczne, odpowiadające współczesnym potrzebom czytelników. Ceniony za wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz promowanie czytelnictwa i kultury książki w regionie.

Na II Kongres Kultury Pomorskiej zaprasza Krzysztof Korda