Paneliści II Kongresu, Panel III: Kalinowski / Bednarek / Rożyńska / Szadowiak / Bondarenko

Solą każdego wydarzenia typu konferencja lub kongres są paneliści. Cieszymy się, że tak wiele ważnych dla naszej kultury osób przyjęło zaproszenie do udziału w II Kongresie. Oto prezentacja panelistów Panelu III pt. Region a Centrum: w stronę zrównoważonego rozwoju, 12:35-14:35, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie. Prowadzący: prof. dr hab. Daniel Kalinowski z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

Program finału II Kongresu Kultury Pomorskiej Gdańsk / Wejherowo

 

Daniel Kalinowski

Profesor zwyczajny (od 2020 r.) w Instytucie Filologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Doktoryzował się z zakresu polskiej aforystyki literackiej XIX wieku (2000). Habilitację uzyskał na podstawie rozprawy o polskiej recepcji twórczości Franza Kafki (2006). Zainteresowania naukowe: kaszubistyka, motywy żydowskie w literaturze polskiej, kultura buddyjska w tradycji polskiej, polska recepcja twórczości Franza Kafki oraz dyskurs interdyscyplinarny. Autor książek m.in.: Określanie horyzontu. Studia o polskiej aforystyce literackiej XIX wieku; Światy Franza Kafki. Sekwencja polska; Żydzi polscy i pomorscy. Studia o ludziach i literaturze; Cztery Szlachetne Prawdy. Motywy buddyjskie w literaturze polskiej do czasów pozytywizmu; Juwernota. Literatura kaszubska i studia kulturowe. Redaktor prac zbiorowych serii „Wielkie Pomorze”, o twórczości Szaloma Asza, sacrum w literaturze oraz ekologii w dyskursie humanistycznym. Redaktor naczelny „Biuletynu Rady Języka Kaszubskiego”, redaktor tematyczny „Acta Cassubiana” oraz rocznika „Nasze Pomorze”. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Wykonawca zadań badawczych w projektach Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Katarzyna Bednarek

Od 18 lat zarządza instytucjami kultury w powiecie kwidzyńskim (GOK Kwidzyn, Kwidzyńskie Centrum Kultury, obecnie dyrektorka Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie), prezeska Fundacji „Wihayster”, koordynatorka projektów zewnętrznych m.in. z UE, MKiDN, NCK i MHP, doświadczona w diagnozie społecznej, ewaluacji, edukatorka teatralna dzieci i młodzieży, animatorka społeczno-kulturalna. Ukończone Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych Toruń, wyższe pedagogiczne, animacja i zarządzanie kulturą oraz kurs liderski XII Edycja Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Miłośniczka tradycji ludowych, obrzędów i zwyczajów polskiej wsi i skuteczna pozyskiwaczka wszelakich środków zewnętrznych.

Jolanta Rożyńska

Menedżerka kultury, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, pedagożka, dyplomantka Studium Zarządzania Politechniki Gdańskiej. Od 2004 r. dyrektorka Wejherowskiego Centrum Kultury, dziś Filharmonii Kaszubskiej. Współpracowała wcześniej z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni. Jest twórczynią koncepcji współczesnego modelu wejherowskiej instytucji, w której regularna działalność sceniczna, repertuarowa, współistnieje z lokalną aktywnością twórczą i edukacyjną. Autorka wielu projektów artystycznych: popularyzatorskich w sztuce, festiwalowych, plenerowych np. Stragany Art, Retro Wejherowo. Reżyserka pierwszej opery w języku kaszubskim pt. „Rebeka”, twórczyni filmu fabularyzowanego o zaangażowaniu Kaszubów w wojnę polsko-bolszewicką. Inicjatorka licznych, interdyscyplinarnych i międzynarodowych wydarzeń, jurorka w konkursach teatralnych, znawczyni prawa autorskiego, komentatorka zamówień publicznych w kulturze. Trzecią już kadencję członkini Komisji Kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Marta Szadowiak

Strateżka komunikacji, agentka zmiany, kulturoholiczka, mistrzyni łączenia kropek i ludzi. Z kulturą, a przede wszystką z muzyką związana od chwili poczęcia – rodzice są artystami-muzykami, a sama skończyła średnią szkołę muzyczną. Kontynuowała pasję muzyczną w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego i zespole wokalnym Supra Vocalis Ensemble.Była managerką Ola Walickiego i zamawiała utwory u Leszka Możdżera. Pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięcia kulturalnych (m.in. koncertów oraz wystaw, happeningów artystycznych czy imprez studenckich). Kolekcjonerka wrażeń i przeżyć, smakuje świata podczas podróży dużych i małych. Wieloletnia producentka Blog Forum Gdańsk – najważniejszego spotkania twórców internetowych w Polsce.

Wraz z zespołem stworzonej przez siebie agencji Projekt PR zdobywała najważniejsze w Polsce nagrody w branży public relations: Złoty Spinacz 2015 w kategorii social media za akcji #Oddaj Serce dla Dawca.pl; dwa Srebrne Spinacze 2020 w kategorii PR miejsca, miasta lub regionu za “Największy w Polsce hybrydowy festiwal literacki realizowany przez #Koalicja Letnich Festiwali Literackich, a w kategorii PR pro bono za wspieranie akcji #ZostańMuzykiem Polskiej Fundacji Muzycznej. W Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie odpowiadałą za projekty na styku kultury/biznesu/nowych technologii i nauki. Pomysłodawczyni i koordynatorka cyklu debat #Goyki3Lab, programu mentoringu dla twórców_czyń, rezydencji wytchnieniowej dla animatora_rki kultury, Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Ambasadorka Zielonej Produkcji Audiowizualnej Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. W 2023 r. wraz z Bartkiem Riefem z Europejskiego Centrum Solidarności założyła i prowadzi sieć Zielonych Instytucji Trójmiasta i Pomorza. Wykładowczyni akademicka, twórczyni kierunków studiów podyplomowych na WSAiB w Gdyni oraz WSB w Gdańsku.

Adam Bondarenko

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie, zastępca Prezesa Stowarzyszenia „Pro Kultura”, członek Pomorskiej Rady Kultury przy Marszałku Województwa Pomorskiego, radny Sejmiku Wojewódzkiego. Przed objęciem stanowiska dyrektora MDK przez ponad dwa lata kierował referatem ds. promocji i integracji europejskiej w Urzędzie Miejskim w Człuchowie, w którym koordynował realizację projektów unijnych. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie organizacji dużych przedsięwzięć artystycznych i rozrywkowych. Jest pomysłodawcą i od 20 lat producentem Polish Boogie Festival w Człuchowie. Jest to jedyny w Europie środkowo-wschodniej festiwal promujący muzykę, taniec boogie-woogie i stylizację retro. Festiwal oprócz wymienionych form, skupia także motocyklistów caffe racer, warsztaty pin up, sprzedawców odzieży, stylistów i barberów, kolekcjonerów samochodów z epoki oraz fanów kina plenerowego. Koordynacją zadań realizowanych na Polish Boogie Festival zajmuje się społecznie. Adam Bondarenko jest osobą popularną i cenioną wśród mieszkańców regionu Człuchowa, angażując się społecznie w organizację wielu wydarzeń kulturalnych i biorąc czynny udział w życiu muzycznym miasta, prowadząc koncerty i występując w założonym przez siebie zespole BAD. Prywatnie ojciec dwóch kochanych córek i miłośnik podróży.