II Kongres Kultury Pomorskiej: Porozmawiajmy (nie tylko) o kaszubszczyźnie (Dyskusja nr 3), Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo

 

Kolejne wydarzenie w ramach II Kongresu Kultury Pomorskiej. Tym razem Fundacja Pomysłodalnia zaprosiła do Swołowa na dyskusję i spektakl.

23 kwietnia (wtorek) Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo 5

Godz. 17:00 Kaszubski kosmos / Kaszëbsczi kòsmòs (spektakl, informacja poniżej)

Godz. 18:30 Porozmawiajmy (nie tylko) o kaszubszczyźnie – dyskusja

Dyskusja po obejrzeniu spektaklu „Kaszubski kosmos” dotyczyła rodzajów obecności rdzennej kultury lokalnej we współczesnej sztuce performatywnej. Wychodząc od konkretnego przykładu i kaszubszczyzny, dyskusja była poszerzona o inne, nie tylko pomorskie, przykłady. Co może dać współczesnemu widzowi rdzenna kultura? Czy jej głównym zadaniem jest kultywowanie tradycji wg utrwalonych wzorców czy powinna, wychodząc z historycznej inspiracji, prowadzić z nią dialog i tworzyć wzbogacony przekaz wykorzystujący współczesne trendy i techniki? Spotkanie poprowadził Daniel Kalinowski.

Do udziału w dyskusji organizatorzy zaprosili wszystkich zainteresowanych rdzenną kulturą naszego regionu: twórców, badaczy, krytyków, urzędników odpowiedzialnych za kulturę i, oczywiście, widzów.

Daniel Kalinowski

Profesor zwyczajny (od 2020 r.) w Instytucie Filologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Doktoryzował się z zakresu polskiej aforystyki literackiej XIX wieku (2000). Habilitację uzyskał na podstawie rozprawy o polskiej recepcji twórczości Franza Kafki (2006). Zainteresowania naukowe: kaszubistyka, motywy żydowskie w literaturze polskiej, kultura buddyjska w tradycji polskiej, polska recepcja twórczości Franza Kafki oraz dyskurs interdyscyplinarny. Autor książek m.in.: Określanie horyzontu. Studia o polskiej aforystyce literackiej XIX wieku; Światy Franza Kafki. Sekwencja polska; Żydzi polscy i pomorscy. Studia o ludziach i literaturze; Cztery Szlachetne Prawdy. Motywy buddyjskie w literaturze polskiej do czasów pozytywizmu; Juwernota. Literatura kaszubska i studia kulturowe. Redaktor prac zbiorowych serii „Wielkie Pomorze”, o twórczości Szaloma Asza, sacrum w literaturze oraz ekologii w dyskursie humanistycznym. Redaktor naczelny „Biuletynu Rady Języka Kaszubskiego”, redaktor tematyczny „Acta Cassubiana” oraz rocznika „Nasze Pomorze”. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Wykonawca zadań badawczych w projektach Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na dyskusję zaprasza prof. Daniel Kalinowski