17-18.05 II Kongres Kultury Pomorskiej: Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta (Spotkanie 6)

Termin realizacji: 17-18 maja 2024 r.
Miejsce: Biblioteka Rumia – Stacja Kultury oraz Rumia (spacer)
Zgłoszenia mailowe: pomyslodalnia@gmail.com, tel. 608-661-616

Zapraszamy na dwudniowe spotkanie złożą się: spektakl i warsztaty pospektaklowe dla najmłodszych, warsztat „Jak opowiadać o lokalnej historii?” i panel dyskusyjny z udziałem czołowych pomorskich regionalistów oraz spacer historyczny. Działania Spotkania kongresowego są wpisane dodatkowo w jubileusz 800-lecia Rumi.

Partnerem i współorganizatorem wydarzenia jest Biblioteka Rumia – Stacja Kultury, działania są dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Rumia.

17 maja (piątek)

Tożsamość kulturowa od dziecka

10.00-10.45 – pokaz spektaklu „Mała Oj-czy-zna”
10.45-11.15 – warsztaty pospektaklowe

Spotkanie regionalistów pomorskich

13:00-15:30 Jak opowiadać o lokalnej historii? Warsztaty dla regionalistów i osób zainteresowanych działaniami kulturowymi prowadzone przez Natalie Rogalewską (na zapisy).

16.00-19.00 – panel dyskusyjny

Blok 1 – 16:00-17:30

  1. 16:00-16:20 Dariusz Rybacki, Rumia – historia ukryta w ruinach
  2. 16:20-16:40 Arkadiusz Brzęczek, Gdynia: genius loci od początku
  3. 16:40-17:00 Michał Ślubowski, Fenomen Gedanarium

Dyskusja: 30 minut

Blok 2 17:30-18:30

  1. 17:30-17:50 Natalia Koralewska (Fundacja Palma), O lokalności przy pomocy sztuki. Jak kreować nowe opowieści?
  2. 17:50-18:10 Eugeniusz Pryczkowski (Szemud) – Kaszuby, wspomnienia ludzi jako punkt wyjścia do opowiadania o historii regionu)
  3. 18:10-18:30 Michał Piotrowski i Marcin Tymiński, Tematyka urbeksowa, miejsca zapomniane

Dyskusja: w zależności od potrzeb

 

18 maja (sobota)

Godz. 10.00-12.00 Spacer historyczny po Rumi
Prowadzenie: Dariusz Rybacki, dyrektor Biblioteki Rumia, regionalista, twórca koncepcji tożsamościowej dla miasta Rumi.

Zbiórka: MOSiR w Rumi.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Wybrane informacje o działaniach:

„Mała Oj-czy-zna” to muzyczna bajka dla każdego, kto myśli globalnie o środowisku i losach naszej planety. To również spektakl dla tych, którzy działają lokalnie, ucząc siebie i innych nabierać nawyków poszanowania przyrody i jej mieszkańców. Główną bohaterką przedstawienia jest dzielna Pszczoła, która podczas wypełniania misji w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, który obejmuje także Rumię, spotka na swojej drodze różne, ciekawe stworzenia. Więcej informacji o spektaklu TUTAJ

Po spektaklu specjalnie modelowane, z uwzględnieniem specyfiki miejsca (Rumia) warsztaty dla dzieci.

Realizatorzy:

„Mała Oj-czy-zna”: spektakl i warsztaty

Magdalena Olszewska – scenariusz i reżyseria.
Humanistka, dziennikarka, recenzentka, korektorka, animatorka kultury, producentka. Autorka scenariuszy do spektakli chóru kobiet Chórraa („Perfumeria Lady Makbet”, „Wszystkie kobiety Williama”, „Osiem scen z życia kobiety”), reżyserka i autorka scenariuszy do spektakli „Baczyński. Apokalipsa”, „Mała Oj-czy-zna”, „Perła”, współautorka scenariuszy do spektakli: „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”, autorka piosenek m.in. do spektakli, „Naszej bajki”, „Kaszubski kosmos”. Producentka koncertów charytatywnych, w tym siedmiu edycji „Śpiewających aktorów”, koncertu „Dziękujemy” dla pracowników opieki zdrowotnej woj. pomorskiego. Dziennikarka „Gazety Świętojańskiej”, redaktorka naczelna „Pomorza Kultury”, trzykrotna stypendystka kulturalnego stypendium marszałka woj. pom. Prezeska Fundacji Pomysłodalnia.

Anna Nowak
Aktorka musicalowa po Akademii Muzycznej w Gdańsku Wydział Wokalno-Aktorski na kierunku musical, tłumaczka po Filologii Romańskiej w Gdańsku, skrzypaczka.

Julia Ostaszewska
Aktorka musicalowa po Akademii Muzycznej w Gdańsku Wydział Wokalno-Aktorski na kierunku musical, nauczycielka aktorstwa w „Szkole Talentów VocalDance”, aktorka w Bałtyckim Teatrze Różnorodności.

 

Debata i spacer:

Rumskie spotkanie regionalistów to pierwsze tego typu spotkanie pomorskich regionalistów. Do udziału w panelu zostali zaproszeni czołowi regionaliści z Trójmiasta i powiatu, bez wątpienia wymiana doświadczeń będzie rezonować w przyszłości. Warsztat przeprowadzony w ramach działania, do udziału w którym będą zaproszeni także zainteresowani rumianie, podniesie kompetencje osób zajmujących się pasjonacko historią swoich małych ojczyzn.

Spacer historyczny z Dariuszem Rybackim to wyjątkowa okazja do poznania tajemnic Rumi.

Natalia Koralewska

Kuratorka i animatorka kultury. Współzałożycielka Fundacji Palma, w ramach której realizuje projekty społeczno-kulturalne związane z budowaniem lokalnej tożsamości: Instytut Langfuhr, Noc Wrzeszcza, Zatoka – autorskie pamiątki. Absolwentka filozofii i gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Producentka wydarzeń i organizatorka. Łączy współpracę podmiotami z sektora prywatnego i publicznego: Gdański Archipelag Kultury, Hossa S.A.

Arkadiusz Brzęczek

Wielki pasjonat Gdyni, który swoimi prezentacjami i spacerami przybliża piękno i wyjątkowość swojego miasta. Otwiera zamknięte przestrzenie kamienic i podziemi także w ramach festiwalu Open House Gdynia, gdzie od 10 lat działa jako kurator. Jest autorem czteroczęściowego cyklu książek o sekretach gdyńskich kamienic oraz przewodnika po śródmieściu Gdyni. Ostatnio aktywnie działa w stowarzyszeniu Zabytkowa Gdynia oraz w obywatelskim komitecie obchodów 100-lecia Gdyni w 1926 roku. W przygotowaniu jest jego książka o Kamiennej Górze

Michał Ślubowski

Twórca strony Gedanarium. Ukończył studia historyczne oraz gedanistykę, a popularyzacja historii Gdańska jest jego pasją. Dodatkowo prowadzi spacery po Gdańsku, które cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i gości przybywających do miasta. Jest autorem książki “Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”, która ukazała się w 2021 r. nakładem wydawnictwa Marpress.

Eugeniusz Pryczkowski

Doktor nauk humanistycznych, kaszubski dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz, autor tekstów, wydawca i działacz, członek władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego, założyciel zespołu „Młodzëzna”.

Michał Piotrowski i Marcin Tymiński

Autorzy publikacji „ZONA: Pomorskie. Przewodnik dla poszukiwaczy tajemnic”, w której opowiadają o swoich wyprawach po opuszczonych miejscach, poszukiwaniach i urbexie. Radzą też, jak przygotować się do eksploracji nie zawsze łatwo dostępnych miejsc.

Dariusz Rybacki

Mieszkaniec Rumi, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (filologia polska) i Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Pracownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Działu Promocji Gdyńskiego Centrum Sportu. Od 2015 roku pełnił funkcje rzecznika prasowego oraz kierownika Działu Marketingu i Promocji Literatury Miejskiej Biblioteki Publicznej. Równolegle, od 2015 roku, współpracuje z Urzędem Miasta Rumi w kwestii zagadnień związanych z promocją dziedzictwa historycznego miasta. Pomysłodawca i producent seriali dokumentalnych „Śladami dawnej Rumi” (2019) i „Świadkowie historii” (2020). Autor książki „Śladami dawnej Rumi” (wydanie w 2022 roku) oraz kilkudziesięciu artykułów historycznych, które ukazały się w lokalnej prasie. Pomysłodawca i twórca Wirtualnego Muzeum Rumi, współpracownik kilkudziesięciu placówek muzealnych w Polsce. Twórca filmów krajoznawczych i historycznych publikowanych na autorskim kanale YouTube. Od 2020 roku społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi do spraw historii miasta. Prywatnie miłośnik motoryzacji i aktywnego wypoczynku, organizator turystyki PTTK. Od 2021 r. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi.

II Kongres Kultury Pomorskiej jest dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego. Wydarzenie „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta” jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Rumi.
Organizator: Fundacja Pomysłodalnia

II Kongres Kultury Pomorskiej objęli honorowym patronatem: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku prof. Zbigniew Osadowski.

Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Zakład Kulturalny, Gdański Archipelag Kultury, Goyki 3 Art Inkubator, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Filharmonia Kaszubska (Wejherowskie Centrum Kultury), Pracodawcy Pomorza, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Stacja Kultury – Biblioteka Rumia, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Fala Nowej Kultury.

Dodatkowe informacje: Strona Kongresu