8.10 Kultura restart: Nie tylko teatr

Kultura restart: Nie tylko teatr

8 października (niedziela), godz. 15.00

Sopot, Dwie Zmiany, wstęp wolny

 

Refleksje ostatnich lat w obszarze kultury tworzą obraz wprawdzie niejednoznaczny, ale bardzo niepokojący. Z jednej strony artyści uprawiający sztukę zaangażowaną, progresywną, obawiają się o możliwość jej uprawiania. Z drugiej, po wyjściu z oszołomienia nową sytuacją społeczno-polityczną, coraz więcej osób ma odwagę stwierdzić, że kultura w Polsce była i jest nadal dystynktywna.

Prowadzony przez dwa lata I etap Kongresu Kultury Pomorskiej stworzył obraz kultury pomorskiej. Będziemy go przedstawiać możliwie jak najdokładniej i odważnie, bo kultura bez odwagi jest tylko usługą publiczną a przecież chodzi o coś zdecydowanie więcej. Najdalej posuniętym postulatem podczas spotkań kongresowych był „restart”. To hasło jak azymut będzie nam przyświecać podczas dalszych prac na rzecz kultury pomorskiej i mieszkańców naszego regionu. Nie chodzi o totalną rewolucję, ale świadomość potrzeby zmian.

Rozpoczynając następny etap Kongresu zapraszamy na pierwszą, kameralną tym razem debatę, której gościem będzie formacja Komuna//Warszawa. Tematem, oprócz podsumowania rezydencji, będzie szukanie rozwiązań dla funkcjonowania odważnej, niezależnej sztuki, której funkcjonowanie jest bardzo zagrożone. Liczymy na konstruktywny udział zainteresowanych. Kongres wygenerował już wiele pomysłów – czas na ich realizację. Czas na nowy początek.

Wydarzenie w ramach projektu Teatr na nowe czasy. Sezon 4

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Sopot.

Organizator: Fundacja Pomysłodalnia

Partner: Dwie Zmiany