Paneliści II Kongresu, Panel II: Regent / Łysak / Stec / Wyszomirski / Ziajski

Solą każdego wydarzenia typu konferencja lub kongres są paneliści. Cieszymy się, że tak wiele ważnych dla naszej kultury osób przyjęło zaproszenie do udziału w II Kongresie. Oto prezentacja panelistów Panelu II pt. Kultura po 15 października / Kultura obywateli, 13:10-15:10, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Prowadząca: Martyna Regent, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

Martyna Regent

Aktywistka miejska z Gdyni, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Działa lokalnie, patrząc władzy na ręce. Przed wyborami, w których wystartowały gdyńskie ruchy miejskie, działała w stowarzyszeniu Miasto Wspólne, oddając się ze szczególną pasją różnorodnym sposobom na zwiększanie jawności procesów planistycznych i udziału mieszkańców w planowaniu przestrzennym miasta. Podczas wyborów przyglądała się nadużywaniu zasobów publicznych w kampanii wyborczej.

Paweł Łysak

Reżyser teatralny i radiowy. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST. W 1998 r. wraz z Pawłem Wodzińskim założył „towarzystwo teatralne”, a w latach 2000-2003 wspólnie kierowali Teatrem Polskim w Poznaniu. Od  roku 2006 do 2014 był Dyrektorem Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz siedmiu edycji Festiwalu Prapremier (2007–2014). Od września 2014 Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Od 2014 wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Koordynator obywatelskiego Kongresu Kultury 2016. Członek zespołu kuratorskiego Forum Przyszłości Kultury. Współzałożyciel i członek Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. W 2010 roku był kuratorem Projektu Bydgoskiego w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 2011 do 2014 roku Koordynator Obywatelskiej Rady Kultury Bydgoszczy. Od 2012 do 2016 roku Przewodniczący Rady do spraw Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (więcej)

Paweł Łysak zaprasza na II Kongres Kultury Pomorskiej

Piotr Stec

 

Doradca Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodniczący Rady NIW-CRSO. Społecznik z ponad 20-letnim stażem w obszarze społeczeństwa obywatelskiego. Animator, trener, doradca formalno-prawny dla NGO, ekspert trzeciego sektora i ekonomii społecznej. Członek Ogólnopolskiego Konwentu RDPP, Pomorskiej RDPP oraz Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Realizator wielu projektów społecznych – od małych miejscowości po wydarzenia i działania międzynarodowe. Interesuje się historią, teatrem lalek dla dorosłych, strategiami i aktywnością społeczną. Lokalny patriota (Pomorza, Powiśla, ziemi kwidzyńskiej). Członek krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Piotr Wyszomirski

Krytyk i prosument kultury. Scenarzysta i reżyser spektakli teatralnych, widowisk muzycznych i filmów krótkometrażowych. Aktywny działacz na rzecz dialogu społecznego, założyciel i red. naczelny Gazety Świętojańskiej (od 2002 r.), zaangażowanego medium obywatelskiego. Pomysłodawca i organizator I Kongresu Pomorskich Organizacji Pozarządowych i Kongresu Kultury Pomorskiej, członek Pomorskiej Rady Kultury przy marszałku woj. pomorskiego, pierwszy prezes i założyciel Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowej (OFOP), wieloletni przewodniczący sekcji edukacji Konfederacji Lewiatan. Aktywista Fundacji Pomysłodalnia

Adam Ziajski

Reżyser teatralny, aktor, scenograf, menadżer kultury i producent. Absolwent Instytutu Kulturoznawstwa UAM. Założyciel i lider Teatru Strefa Ciszy (1993-2015), z którym zrealizował 35 spektakli, widowisk i happeningów w przestrzeniach otwartych, zgodnie z ideą „teatru miejskiego”. W roku 2016 rozpoczął samodzielną drogę artystyczną realizując dyptyk dedykowany osobom wykluczonym społecznie; „Nie mów nikomu” powstał w Scenie Roboczej z udziałem osób niesłyszących, a „Spójrz na mnie” z udziałem osób niewidomych w Teatrze Śląskim w Katowicach. W roku 2019 zrealizował spektakl „Chciałbym nie być” w Teatrze Nowym w Poznaniu dedykowany rodzinom osób zaginionych. W roku 2022 zadebiutował filmem krótkometrażowym „Obecność obowiązkowa” na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Na stałe związany ze Społecznym Miejscem Kultury „Scena Robocza” w Poznaniu, którego jest pomysłodawcą oraz opiekunem artystycznym.