Zaproszenie

Debata z cyklu Kongres Kultury Pomorskiej, Mapa i terytorium.

Powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski.

Termin: 3 października 2016
godz. 10.00-14.00 (część dyskusyjna)
godz. 15.30 pokaz spektaklu „Sztetl” w wykonaniu Teatru 3.5 z Dzierzgonia
Miejsce: Dzierzgoń, Wytwórnia Kultury „Bo-Tak”, ul. Elbląska 7

„Mapa i terytorium” to cykl debat regionalnych, które stanowią rozpoznanie sytuacji w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności poza Trójmiastem. To rozpoznanie jest niezbędne, by jak najlepiej przygotować Kongres Kultury Pomorskiej, którego odbędzie się w przyszłym roku (część „stolikowa” w dniach 26.03-9.04.2017 w różnych miejscach województwa pomorskiego, finał 24.04.2017 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim).

Podczas debat wyjazdowych, które w bieżącym roku odbędą się w 4 miejscowościach, chcemy zaprezentować ideę Kongresu Kultury Pomorskiej i, przede wszystkim, wysłuchać wszystkich zainteresowanych miejscem i znaczeniem kultury w danej społeczności. Nasze zaproszenia kierowane będą do artystów, twórców, prowadzących instytucje kultury, organizacje pozarządowe, aktywistów, animatorów, menedżerów, sponsorów, przedstawicieli grup nieformalnych, urzędników oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych.

Chcemy jak najlepiej poznać problemy kultury w regionie, ale też przedstawiać i promować dobre praktyki, dzielić się rozwiązaniami, stwarzać sytuacje do osiągania synergii. Hasłem przewodnim Kongresu jest „Kultura porozumienia” – mamy nadzieję razem z Państwem wypełnić je żywą treścią.

Kongres Kultury Pomorskiej bez mocnego głosu Regionu jest działaniem zbytecznym, dlatego liczymy na aktywną obecność Państwa na debacie i Kongresie.

sztetl-welt
Sztetl – Welt/Miasteczko – Świat
Reżyseria: Marek Kurkiewicz
Scenariusz: Zespół Teatru 3.5
Muzyka: collage
Obsada: Anna Szewczun, Dawid Pawella, Domela Grenda, Justyna Gregorkiewicz
Czas trwania: 40 minut

Żyjąc w swoich krajach, miastach, miasteczkach, wsiach, tworzymy mikroświaty ze swoimi nawykami, zwyczajami i tradycjami. Budujemy mniej lub bardziej oswojone miejsca, w których czujemy się bezpiecznie. „U siebie- Wśród swoich- Tutejsi”. We wszystkich tych światach pragniemy się kochać, bawić, weselić wśród bliskich, zajmujemy się zwykłymi sprawami i wypatrujemy jutra, pomyślności i dobrobytu. Co jednak, gdy świat w którym żyliśmy zostaje zrównany z ziemią, a naszą codziennością staje się zwykła próba przeżycia? Strach nie pyta…Nie zna kontynentów, języków, krajów, wieku czy religii. Pragnienie życia nie nosi burki, jarmułki, długich lub krótkich włosów. Nie ma narodowości, kultury, czy religii. W każdym miejscu na ziemi ludzie po prostu chcą żyć, ale co zrobić gdy świat odwraca wzrok i zamyka drzwi.

Odnoszący się do języka jidysz tytuł spektaklu to pretekst do wypowiedzi o pragnieniu życia, ucieczce od strachu i uniwersalnej potrzebie poprawy własnego losu. To opowieść o wypędzeniu.

Fot. Waldemar Kosiński