Podleśny w dialogu ze Światem – fragment retrospektywy. Wystawa kongresowa

Z ogromną radością informujemy, iż w czasie Kongresu Kultury Pomorskiej będzie nam towarzyszyła specjalnie przygotowana na tę okoliczność wystawa znakomitego artysty wielkoformatowego, Czesława Podleśnego.

Artysta o wystawie: To fragment kilku wystaw zaplanowanych na rok 2017 w Trójmieście i na Pomorzu. Ta prezentacja to zestawienie prac sprzed 30 lat z pracami nowymi, by widz mógł dostrzec progres, jaki zachodzi na przestrzeni pewnego czasu, jak również trendy kreowane przez artystę. Każda kolejna prezentacja jest wzbogacona o pracę nową. W wystawie towarzyszącej Kongresowi Kultury Pomorskiej tą pracą jest rzeźba „Dokąd idziesz P”. Od zawsze moją inspiracją artystyczną jest człowiek, ten bezimienny „ktoś” obserwowany w różnych sytuacjach socjologiczno-politycznych, w relacji do Świata, który go otacza i który próbuje wpływać na niego.

Czesław Podleśny

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Od 1980 do 1982 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1982 do 1985 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie również na wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. S. Kulona otrzymał w 1985 r. Jest współzałożycielem (wraz z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem) grupy artystycznej „…Kim jesteś”. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był nauczycielem w Liceum A. Kenara w Zakopanem, oraz rezydentem amerykańskich uczelni Maryland Institute College of Art w Boltimore, gdzie prowadził zajęcia ze studentami oraz Clay Studio Philadelphia i Pottery School Tuscarora Nevada. Uczestnik wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich min. USA, Korea Południowa, Italia, Niemcy, Hiszpania, Austria, Rosja . Jego prace znajdują się w muzeach Polski, Korei Południowej, Rosji i zbiorach prywatnych.

www.czeslawpodlesny.net.pl

Za: WL4